Shembja e Teatrit, Vokshi ‘shpërthen’ ndaj qeverisë: Skenë kriminale, me paratë e pista të krimit e drogës duan të ndërtojnë kulla betoni

Publikuar tek: politike, më 14:44 14-05-2020 Shembja e Teatrit, Vokshi ‘shpërthen’ ndaj qeverisë: Skenë kriminale, me paratë e pista të krimit e drogës duan të ndërtojnë kulla betoni

Ish-deputetja e PD Albana Vokshi ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit për Tetarin Kombëtar, që sipas vendimit të këshillit të ministrave do të shembet për t’u ndërtuar një godinë e re.

Vokshi shkruan se “Teatri Kombëtar është në rrezik më shumë se asnjëherë nga epidemia e vjedhjes, e grabitjes së pronës publike, nga babëzia për të zhvatur gjithçka që ta jep në dorë pushteti i vjedhur dhe i blerë me paratë e krimit”.

Më tej ajo e quan këtë një skenë kriminale, ku sipas saj “paratë e pista të krimit dhe korrupsionit që zgjedhin qeverinë, parlamentin, pushtetin lokal, kanë vënë në lëvizje vendimin për shembjen e Teatrit Kombëtar për të ndërtuar kulla betoni”.

Shkruan Albana Vokshi: Teatri Kombëtar është në rrezik më shumë se asnjëherë nga epidemia e vjedhjes, e grabitjes së pronës publike, nga babëzia për të zhvatur gjithçka që ta jep në dorë pushteti i vjedhur dhe i blerë me paratë e krimit.

Ky është një qark i mbyllur mes qeverisë dhe botës së krimit. Paratë e pista të krimit dhe korrupsionit që zgjedhin qeverinë, parlamentin, pushtetin lokal, kanë vënë në lëvizje vendimin për shembjen e Teatrit Kombëtar, në mënyrë që të investohen në kulla betoni në tokën e Teatrit dhe në pronën publike pas tij.

Kësaj skeme kriminale do t’i shërbejë edhe vendimi i nesërm i Këshillit Bashkiak për shembjen e Teatrit Kombëtar. Ky është një vendim që e mbajnë sekret, sepse është një raport i manipuluar, siç ka mashtruar këto 20 vjet Edi Rama opinionin publik, duke na thënë se Teatri rrezikon të shembet. Teatri nuk u shemb as kur gënjeu Edi Rama, as kur ra tërmeti.

Rreziku i vetëm i vjen nga babëzia e Edi Ramës dhe e Erion Veliajt për të vjedhur. Bashkë me artistët dhe qytetarët do të jemi këtu për t’i bërë rezistencë kësaj hordhie që, në ikje e sipër po përpiqet të na vjedhë pasurinë kombëtare, të na shkatërrojë trashëgiminë kulturore me akte talebanësh dhe të na përdhosë identitetin tonë europian.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098659992218018
array(1) { ["section"]=> string(139) "shembja-e-teatrit-vokshi-shperthen-ndaj-qeverise-skene-kriminale-me-parate-e-pista-te-krimit-e-droges-duan-te-ndertojne-kulla-betoni-206354" }