'Shëmtia’ e qytetit, artisti grek bën që pallati i komunizmit të shihet me admirim

Publikuar tek: kulture-art, më 12:34 04-08-2018 'Shëmtia’ e qytetit, artisti grek bën që pallati i komunizmit të shihet me admirim

Një pallat pesë-katësh, relike e dukshme e vjetër, e parikonstruktuar, e kohës së komunizmit, me ato ballkonet klasike të arkitekturës së kohës, por të modifikuara shumë keq me shtesa e dhomëza pa leje për t’u zgjeruar ne kohen e demokracise, është kthyer në foton që po bën xhiron e gjithë blogerëve të Artistëve të Rrugës.

Eshtë një pallat që gjendet në Tiranë? Jo. Në Durrës? Jo? Në Sarandë? Shkodër? Vlorë? Fier? Jo. Në asnjë prej qyteteve të mëdha.

Artisti grek ËD Draëing, ka zgjedhur këtë pallat në Urën Vajgurore për të vizatuar në të një masterpiece, “Kampioni”, dhe fotografia e pikturuar në muret e dala boje me shtesa e gjithcka tjetër, është kthyer tashmë në një foto admirimi nga të gjithë piktorët dhe artistët e rrugës. Dhe në fakt, duhet thënë, se askush nuk merret më me pallatin e “shpifur”. Të gjithë i kanë sytë të vizatimi mbi të.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.06324291229248
array(1) { ["section"]=> string(86) "shemtia-e-qytetit-artisti-grek-ben-qe-pallati-i-komunizmit-te-shihet-me-admirim-130125" }