Shifra alarmante nga Polica Britanike: Çdo javë arrestohen rreth 50 shqiptarë, cilat janë veprat që "mbajnë rekord"

Publikuar tek: bota, më 15:50 12-09-2017 Shifra alarmante nga Polica Britanike: Çdo javë arrestohen rreth 50 shqiptarë, cilat janë veprat që

Policia britanike ka raportuar se çdo javë arrestohen rreth 50 shqiptarë përçështje të ndryshme.

Shifrat i ka publikuar Daily Mail në një shkrim, teksa thekson se policia po përballet me një valë të krimit shqiptar dhe rritje të luftës ndaj drogës.

Shifrat e reja zbuluan se mijëra njerëz nga shteti i vogël ballkanik po mbahen në Britani të Madhe për vrasje, vepra seksuale, trajtim droge, pastrim parash, kontrabandë të njerëzve dhe kërcënime me vdekje.

Shifrat pasojne paralajmerimin e Agjencise Kombëtare te Krimit, qe thoshte se bandat e tregtarëve shqiptarë të drogës tani janë ‘një kërcënim i rëndësishëm’ në rrugët e Britanisë.

Shefat e policisë thanë se grupet e krimit të organizuar nga ish-vendi komunist tani kanë ndikim të madh në furnizimin me kokainë në të gjithë vendin – dhe ishin të gatshëm të shkaktonin dhunë serioze për të mbrojtur tregun e tyre të paligjshëm fitimprurës.

Në total vitin e kaluar, policia arrestoi 2781 të dyshuar shqiptarë për krime, 8 përqind më shumë se nje vit me pare, qe numeronte 2,578 të arrestuar,shkruan Dily Mail.

Sipas te dhenave, 1 në 11 nga 32,000 banorët shqiptarë të lindur në Angli dhe Uells janë ndaluar, edhe pse disa individë mund të jenë marrë në paraburgim më shumë se një herë.

Por mijëra shqiptarë të lejuar në Britani të Madhe dyshohen për adoptimin e identitetit fals nga Kosova fqinje, duke pretenduar persekutimin gjatë konfliktit rajonal 18 vjet më pare.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011962890625
array(1) { ["section"]=> string(117) "shifra-alarmante-nga-polica-britanike-cdo-jave-arrestohen-rreth-50-shqiptare-cilat-jane-veprat-qe-mbajne-rekord-92087" }