Shifra e Vlorës që i bëri ‘lëmsh të gjithë’! Pse ministria e Brendshme llogarit 6 vrasje, kur vetëm në Selenicë u vranë 8

Publikuar tek: barometri, më 08:00 14-10-2018 Shifra e Vlorës që i bëri ‘lëmsh të gjithë’! Pse ministria e Brendshme llogarit 6 vrasje, kur vetëm në Selenicë u vranë 8

Ky grafik i vrasjeve në qarkun e Vlorës ka ngjallur shumë debat në rradhët e opinionit publik.

 

Referuar statistikës së Ministrisë së Brendshme në Vlorë për vitin 2018 janë shënuar 6 vrasje por shumë me të drejtë kanë sjellë në vëmendje masakrën e Selenicës ku u vranë 8 persona përnjëherë.

Atëhere si është e vërteta? Kemi të bëjmë me një manipulim shifrash?

Newsbomb.al u konsultua me juristin Erlis Hereni i cili na shpjegoi se në kuptimin objektiv të veprës penale, masakra e Selenicës cilësohet si një vrasje pasi ka ndodhur në të njëjtën ditë, në të njëjtën kohë, nga i njëjti subjekt dhe për të njëjtin motiv. Juristi sqaroi për newsbomb.al se numri i viktimave si pasojë e vrasjes është 8 por vrasja është një.

E njëjta gjë vlen edhe për vrasjen e Matit ku humbën jetën 3 persona.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029448986053467
array(1) { ["section"]=> string(124) "shifra-e-vlores-qe-i-beri-lemsh-te-gjithe-pse-ministria-e-brendshme-llogarit-6-vrasje-kur-vetem-ne-selenice-u-vrane-8-137752" }