Shifrat e fundit: 0.01% e popullsisë ka humbur jetën nga Covid-19, ja sa të infektuar dhe të shëruar numërohen në të gjithë botën

Publikuar tek: aktualitet, më 20:54 04-08-2020 Shifrat e fundit: 0.01% e popullsisë ka humbur jetën nga Covid-19, ja sa të infektuar dhe të shëruar numërohen në të gjithë botën Fotomontazh

Pandemia e koronavirusit që filloi në fund të muajit 2019 dhe vazhdon ende, ka shkaktuar një krizë të thellë në të gjithë botën mbarë, krizë sociale, shëndetësore, ekonomike dhe politike.

Deri tani në të gjithë botën, referuar shifrave zyrtare, janë 18.580.090 të infektuar, ndërsa nga këta 11.787.637 janë shëruar. Viktima të regjistrura zyrtarisht nga Covid-19 janë 700.569, ose ndryshe 0.01% e popullsisë së botës.

all.jpg

Vendi më i prekur nga koronavirusi është SHBA-ja, me një total prej afro 5 milion të infektuarish dhe 160.000 viktima.

Më pas vjen Brazili me 2.8 mln të infektuar dhe 95 mijë viktima, e në vend të tretë India, me afro 2 milionë të prekur dhe afro 40 mijë viktima.

total.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.009537935256958
array(1) { ["section"]=> string(133) "shifrat-e-fundit-0-01-e-popullsise-ka-humbur-jeten-nga-covid-19-ja-sa-te-infektuar-dhe-te-sheruar-numerohen-ne-te-gjithe-boten-216096" }