Shihet si shpëtimi i vetëm nga pandemia, ja sa do të kushtojë vaksina kundër COVID-19

Publikuar tek: bota, më 19:35 15-08-2020 Shihet si shpëtimi i vetëm nga pandemia, ja sa do të kushtojë vaksina kundër COVID-19 Ilustruese

Vaksina kundër Covid-19 shihet si mënyra për t’i rikthyer botës normalitetin shoqëror duke nisur nga viti i ardhshëm.

Një kompania rgjentinase ka menduar që ta ofrojë vaksinën me një çmim shumë të ulëtm vetëm 3 dollarë ndërsa mendon të prodhojë qindra miliona doza.

Kompania argjentinase “mAbxience” së bashku me kompaninë farmaceutike britanike “AstraZeneca” besojnë se mund të prodhojnë deri në 4900 milionë doza të vaksinës për ta shpërndarë deri në prill apo maj të vitit 2021.

Më shumë se 30 vaksina janë në fazën e testimeve klinike, por vaksina britanike dhe kandidatja amerikane e kompanisë “Moderna” vlerësohen si më të avancuara nga ekspertët.

Sipas tyre, për të krijuar imunitetin e tufës do të nevojitet vaksinimi i 68 për qind të popullsisë, ndërsa rikthimi në normalitet pa rregulla të distancimit social apo maskat nuk besohet se mund të arrihet deri në vjeshtën e vitit 2021.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010653018951416
array(1) { ["section"]=> string(91) "shihet-si-shpetimi-i-vetem-nga-pandemia-ja-sa-do-te-kushtoje-vaksina-kunder-covid-19-217243" }