Shihni si ka ndryshuar ngjyra e Statujës së Lirisë

Publikuar tek: bota, më 06:36 09-07-2017 Shihni si ka ndryshuar ngjyra e Statujës së Lirisë

Statuja e Lirisë  është monumenti simbol i Nju Jorkut dhe para pak kohësh festoi ditëlindjen e tij të rëndësishmë, u inaugurua më 1886.

Statuja e Lirisë, emri i vërtetë i të cilit është Liberty Enlightening the Ëorld, por askush nuk e ka vënë re ngjyrat e tij reale. American Chemical Society me rastin e 4 korrikut ka shpjeguar se si ‘ndryshimet kimike të ajrit të portit të Nju Jorkut, dhe në vecanti ndotja e ajrit, kanë ndikuar në pamjen e monumentit”, lexohet në EurekAlert.

Sot për vizitorët ajo ka ngjyrën blu në jeshile, por kur Franca ia dhuroi SHBA-së “lëkurën “ e Lady Liberty ishte ngjyrë bakri”. Sipas National Park Service statuja është përbërë nga të paktën 30 tonelata bakër, një sasi e mjaftueshmepër të bërë 435 milionë monedha, qindarka dollari. Një moment u mendua të bëhej diçka për ta kthyer në gjendjen fillestare, pra të rilyhej. Por më pas u la kështu, shkruan TCH.

1499509075_statuja.jpg1499509062_Statue_of_Liberty_Then_and_Now_4.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Surpriza, Ivanka zëvendëson të atin në takimin e G20
Zbulohen detaje të takimit midis dy liderve botëror në Samitin e G20 »
Article Logic
Execution time: 0.010442972183228
array(1) { ["section"]=> string(56) "shihni-si-ka-ndryshuar-ngjyra-e-statujes-se-lirise-85513" }