Shiu dhe balta nuk e pengojnë Angelina Jolie-n t’i gjendet pranë refugjatëve sirianë

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 21:07 15-03-2016 Shiu dhe balta nuk e pengojnë Angelina Jolie-n t’i gjendet pranë refugjatëve sirianë

Aktorja Angelina Jolie e cila është edhe zëdhënësia e lartë e OKB-së dhe i dërguari i posaçëm për agjencinë e rëfugjatëve  kanë vizituar kampet e refugjatëve  jo shumë larg nga kufiri me Sirinë dhe kanë thënë se duhen trajtuar shkaqet rrënjësore të krizës globale të refugjatëve.

Duke folur në shi në Luginën Bekaa, në Liban, Jolie  ka thënë se: "Ne nuk mund të menaxhojnë botën me anë të ndihmave në vend të diplomacisë dhe zgjidhjes politike."

Gjysma e popullsisë së Sirisë prej 23 milion banorësh janë zhvendosur, rreth 5 milion kanë ikur nga atdheu i tyre, kryesisht në vendet fqinje Liban, Jordani, Turqi dhe Irak. Libani strehon më shumë 1 milionë sirianë.

Jolie thotë se: "Për gjithë situatën e refugjatëve në Evropë në këtë kohë, presioni më i madh është ende duke u ndjerë në Lindjen e Mesme dhe në Afrikën e Veriut."

323600E700000578-0-image-a-64_1458047104587.jpg

3235E79B00000578-0-image-a-65_1458047109648.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.014424085617065
array(1) { ["section"]=> string(90) "shiu-dhe-balta-nuk-e-pengojne-angelina-jolie-n-t-i-gjendet-prane-refugjateve-siriane-35179" }