Shiu i meteorëve nis këtë të premte

Publikuar tek: bota, më 18:01 05-05-2016 Shiu i meteorëve nis këtë të premte

Qielli do të ndriçohet gjatë natës nga vijat e mprehta të meteorëve të shumtë në spektaklin e përvjetshëm të njohur si “Eta Aquarids”.

Mijëra meteor, mbetje nga kometa Halley do të kalojnë pranë diellit forca e të cilit i shtyn drejt atmosferës së tokës. Fenomeni i rrallë ndodh çdo fillim Maji ndërsa një tjetër shi meteorësh i njohur si Orionids ndodh çdo vit në Tetor.

Spektakli qiellor është i dukshëm në vende me ndotje të ulët dritash, zakonisht larg qyteteve të mëdha dhe piku do të jetë në datat 5 dhe 6 të majit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ky numër është ilegal, mbajtja dhe shpërndarja e tij mund t’ju çojë në burg
Dy ish presidentë republikanë nuk e mbështesin Donald Trump »
Article Logic
Execution time: 0.01046895980835
array(1) { ["section"]=> string(41) "shiu-i-meteoreve-nis-kete-te-premte-39596" }