Shkaku që ka numrin më të madh të vdekjeve në Angli? I pabesueshëm...

Publikuar tek: bota, më 13:48 15-07-2015 Shkaku që ka numrin më të madh të vdekjeve në Angli? I pabesueshëm...

Shkaku me numrin më të madh të vdekjeve në Angli nuk janë as aksidentet dhe as kanceri por problemet me zemrën. Më shumë se 150 mijë njerëz vdesin nga problemet me zemrën, ndërsa shkaku i dytë me numrin më të madh të vdekjeve është kanceri që shënoi  110 mijë e 400 viktima.

1-Zemra dhe çregullime të qarkullimi 158,500

2-Kancer-  110,400

3-Probleme me frymëmarrjen– 64,600

4-Probleme nervore– 25,900

5-Çrregullime të tretjes 21.600

6-Çrregullime të veshkave - 11.200

7-Infeksionet - 7680

8-Aksidente të ndryshme  (jo të transportit)7590

9-Diabeti - 5070

10-Çrregullime muskulare - 4070

11-Vetëvrasja - 3070

12-Aksidentet e transportit - 2680

13-Çrregullimet e shëndetit mendor - 1480

14-Ngjarje të papërcaktuara - 1100

15-Vrasja - 970

16-Komplikime mjekësore - 380

17-Shtatzënia dhe lindja - 350

18-Lufta - 72

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.15255093574524
array(1) { ["section"]=> string(71) "shkaku-qe-ka-numrin-me-te-madh-te-vdekjeve-ne-angli-i-pabesueshem-16244" }