Shkarkohet drejtori në Portin e Durrësit, kush e zëvendëson

Publikuar tek: aktualitet, më 09:55 01-05-2017 Shkarkohet drejtori në Portin e Durrësit, kush e zëvendëson

Shkarkohet nga detyra drejtori i Drejtorisë Vendore për Kufirin dhe Migracionin në Portin e Durrësit, Bokë Budini.

Zyrtarisht, largimi nga detyra i është komunikuar me datë 29 prill, ndërsa është zëvëndësuar menjëherë nga Lindita Nushi.  

Shkarkimi i tij vjen 2 javë pas super-operacionit, në vazhdën e të cilit u arrestuan 18 zyrtarëve të doganës së Durrësit, Tiranës dhe Qafë-Thanës, si dhe efektivë policie, pas zbulimit se ata kanë lejuar kalimin drejt Italisë kalimin e 10. 2 tonëve drogë. 

Ata dyshohet se kanë siguruar kushtet për kalimin e dy ngarkesave të ndryshme me kanabis sativa nga Shqipëria në Itali, në shkurt dhe mars 2017.

Rasti i parë, i ndodhur në datën 05.02.2017, kur në Itali u kap një kamion me 8 ton drogë, e cila kishte hyrë në Shqipëri nga Maqedonia nëpërmjet pikës doganore Qafë-Thanë dhe ka dalë nga pika e kalimit kufitar në portin e Durrësit. Për këtë rast, para pak javësh u arrestuan edhe 4 punonjës policie të Qafë-Thanës.

Rasti i dytë  ka ndodhur në datën 24.03.2017, kur në Itali u kap një kamion me shofer shqiptar, me rreth 2.2 ton kanabis në bord. Prokuroria për Krime të Rënda, në bazë të informacioneve të siguruara nga autoritetet italiane për kapjen e këtyre ngarkesave me lëndë narkotike, ka nisur hetimet, nga ku janë siguruar të dhëna, të cilat krijojnë dyshimet e arsyeshme për përfshirjen e zyrtarëve policorë dhe doganorë në trafikun e lëndëve narkotike.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vetëvrasjet e policëve, Çako jep alarmin dhe prezanton gjetjet interesante
Kur e gjithë Tirana pushon, fundjava e këtyre punonjësve i zë në punë edhe natën »
Article Logic
Execution time: 0.013244867324829
array(1) { ["section"]=> string(64) "shkarkohet-drejtori-ne-portin-e-durresit-kush-e-zevendeson-77028" }