Shkatërrimi i rafinerive të naftës në Arabinë Saudite, Franca bëhet pjesë e konfliktit madhor

Publikuar tek: bota, më 10:22 19-09-2019 Shkatërrimi i rafinerive të naftës në Arabinë Saudite, Franca bëhet pjesë e konfliktit madhor Rafineritë e naftës të kompanisë Aramco në Arabinë Saudite

Franca dërgoi sot 7 ekspertë ushtarakë në Arabinë Saudite për të hetuar shkaqet e bombardimit të rafinerive të naftës të kompanisë Aramco.

Goditjet me raketa shkatërruan gjysmën e prodhimit të naftës.

Ky veprim acaroi tonet midis këtij vendi, SHBA-së dhe Iranit. Pala amerikane dhe saudite akuzuan Iranin për këtë akt dhune, megjithëse grupi rebel Huthi që lufton në Jemen, mori përsipër autorësinë e sulmit. Irani dhe SHBA-ja kërcënuan njëra-tjetrën se janë gati të përfshihen në luftë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.035117864608765
array(1) { ["section"]=> string(99) "shkaterrimi-i-rafinerive-te-naftes-ne-arabine-saudite-franca-behet-pjese-e-konfliktit-madhor-178983" }