Shkatërrohet grupi kriminal në Itali, arrestohen 34 persona, mes tyre 5 shqiptarë (Si trafikonin drogë brenda burgjeve – EMRAT)

Publikuar tek: aktualitet, më 11:08 17-09-2019 Shkatërrohet grupi kriminal në Itali, arrestohen 34 persona, mes tyre 5 shqiptarë (Si trafikonin drogë brenda burgjeve – EMRAT)

Shkatërrohet grupi kriminal në Itali që trafikonte drogë brenda ambienteve të burgjeve.

Operacioni u zhvillua në orët e para të mëngjesit të djeshëm, nga komanda provinciale e Karabinierëve të Latinës në bashkëpunim me Policinë e Burgjeve. 

Mediat italiane raportojnë se janë arrestuar 34 persona, mes të cilëve zyrtarë të burgjeve dhe shqiptarë, ndërsa është lënë në arrest shtëpie edhe një grua shqiptare.

Hetimet kanë filluar që në vitin 2017, duke hetuar aktivitetin brenda burgut dhe organizatën që sillte drogën nga jashtë duke e fshehur në ushqim.

Në veçanti, karabinierët kryen 34 urdhra paraburgimi nga të cilët 30 u burgosën dhe katër u lanë nën arrest shtëpiak. 

Dy operatorë nga zyra lokale e rrethit Latina (një agjent dhe një inspektor) përfunduan në pranga. Po ashtu karabinerët kanë arrestuar edhe dy oficerë të policisë së burgjeve Salvatore Di Girolamo, 56 vjeç, dhe Angelo Di Girolamo, 30 vjeç, babë e bir. 

Salvatore Di Girolamo, është konsideruar si eksponent kryesor i klanit Di Lauro të Secondigliano.

Të burgosurit janë:

Gennaro Amato, 54 vjeç të Afragola; 

Gioacchino Iazzetta, 31 vjet Acerra;

Angelo Travali, 33 vjeç nga Latina; 

Salvatore Travali, 29 vjeç nga Latina,

Antonio Di Noia, 38 vjeç nga Latina; 

Massimiliano Del Vecchio, 35 vjet Fonde; 

Gennaro Amato, 54 vjeç i Afragola;

Franco Zinni 56 vjeç nga Roma, inspektor në burgun e Latinës, në pension disa muaj më parë; 

Gianni Tramentozzi, 50 vjet Terracina, oficer policie penitenciar; 

Angelo Petrillone, 50 vjeç nga Sabaudia; 

Simone Petrillone, 25 vjeç nga Priverno; 

Riccardo Petrillone, 27 vjeç nga Latina; 

Nicoletta Torri, 44 vjeç nga Terracina; 

Martina Giacomelli, 23 vjeç, nga Roma; 

Eduard Lala, shqiptar 26 vjeç; 

Michael Consoli, 31 vjeç nga Sezze; 

Adriatik Deda, 41 vjeç shqiptar; 

Endri Collaku, shqiptar 28-vjeçar; 

Gioacchino Iazzetta, 31 vjeç nga Acerra; 

Antonio Sellacci, 54-vjeçar nga Sonnino; 

Mauro Guerrieri, 42 vjeç nga Sonnino; 

Francesco Falcone, 48 vjeç nga Latina; 

Luca Pintus, 36 vjeç, nga Sezze; 

Stefano Venditti, 26 vjeç, nga Latina; 

Emauele Pagliaroli, 28 vjeç nga Terracina; 

Mario Braganti, 25 vjeç, nga Fondi; 

Niko Tamburo, 28 vjeç nga Terracina; 

Marco Quattrociocchi, 36 vjeç nga Latina; 

Saverio Dei Giudici, 30 vjeç, Terracina; 

Ndricim Lalaj, 29 vjeç, shqiptar; 

Salvatore Di Girolamo, 56 vjeç, nga Napoli; 

Angelo Di Girolamo, 30 vjeç, nga Napoli.

Nën arrest shtëpie janë:

Maria Spina, 61 vjeç, e Napolit; 

Rachele Sellacci, 31 vjeç nga Sezze; 

Andrea Lazzaro, 46 ​​vjeç, nga Latina; 

Eneida Skendo, shqiptare 28 vjeç.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0097420215606689
array(1) { ["section"]=> string(128) "shkaterrohet-grupi-kriminal-ne-itali-arrestohen-34-persona-mes-tyre-5-shqiptare-si-trafikonin-droge-brenda-burgjeve-emrat-178741" }