Shkëlqimi i planetit Venus rritet në mënyrë dramatike

Publikuar tek: bota, më 19:33 22-01-2017 Shkëlqimi i planetit Venus rritet në mënyrë dramatike

Pavarësisht nëse jeni në qytet apo në mes të natyrës, shkëqlimi i Afërditës është i pangatërrueshëm në qiellin e natës.

Planeti që shfaqet në pjesën jug-perëndimore në horizont pas perëndimit të diellit po bëhet gjithnjë edhe më i shndritshëm, shkruan Newsbomb.al.

Pavarësisht dritave të qytetit, planeti i Afërditës vezullon si nëj pikë e bardhë në qiell ndërsa shkëlqimi i saj mund të ndriçojë dëborën apo ujërat e qeta të liqeneve.

Toka dhe Afërdita po afrohen me 1.1 milion kilometra në ditë dhe ndriçimi i fqinjit tonë qiellor pritet të arrijë maksimumin në fund të muajit mars, kur distanca mes dy planeteve do të përgjysmohet. /Newsbomb.al

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010372877120972
array(1) { ["section"]=> string(59) "shkelqimi-i-planetit-venus-rritet-ne-menyre-dramatike-66311" }