Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh, gjejnë 'pikën e dobët' të koronavirusit

Publikuar tek: bota, më 08:34 07-08-2020 Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh, gjejnë 'pikën e dobët' të koronavirusit Ilustruese

Një lajm i mirë vjen nga shkencëtarët e Universitetit të Teksasit, të cilët kanë zbuluar "pikën e dobët" të koronavirusit.

Portali Science Daily raporton se ekspertët testuan një agjent terapeutik kundër coronavirusit dhe zbuluan se 3CLpro (C30 endopeptidaza) është një enzimë thelbësore në zhvillimin e virusit SARS-CoV-2.

Proteazat e coronavirus 3CL janë objektiva të fortë terapeutik pasi ato luajnë një rol jetësor në replikimin e coronavirusit.

Me rastin e përdorimit të inhibitorëve të gjetur të kësaj proteazë në minj laboratorë, rezultoi se ky preparat ndalon përsëritjen e virusit.

Sipas shkencëtarëve, një ndikim i tillë në “pikën e dobët” të virusit bën të mundur bllokimin e riprodhimit jo vetëm të MERS, por edhe të virusit korona MERS-CoV dhe SARS-CoV-2.

Si hap tjetër, ekspertët theksojnë nevojën për të testuar efektivitetin e ilaçit te njerëzit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.00984787940979
array(1) { ["section"]=> string(79) "shkencetaret-bejne-zbulimin-e-madh-gjejne-piken-e-dobet-te-koronavirusit-216356" }