Shkencëtarët gjejnë lidhje shqetësuese midis ajrit të ndotur dhe vetëvrasjes

Publikuar tek: bota, më 15:45 24-02-2015 Shkencëtarët gjejnë lidhje shqetësuese midis ajrit të ndotur dhe vetëvrasjes

Sipas një studimi të ri vetëvrasja është e lidhur edhe me ndotjen e ajrit. Studimi tregon se numri i vetëvrasjeve të kryera ka qenë më i lartë në ditët kur ndotja e ajrit ishte në nivelet më të larta.

Studimi u realizua në Utah të SHBA, ku vetëvrasjet janë shkaku i 10-të i vdekjeve. Studime të ngjashme në Koren e Jugut, Taivan dhe Kanada kanë treguar për lidhjen midis vetëvrasjeve dhe ndotjes së ajrit.

Vetëvrasja është e komplikuar e sëmundjet mendore luajnë një rol të madh ku të paktën 90% e përsonave që kryejnë vetëvrasje vuajnë nga çrregullime mendore. Por çrregullimet mendore nuk janë të vetmet që e çojnë një person drejt vetëvrasjes. Kërkimet kanë treguar se faktorët afatshkurtër mund të luajnë një rol të rëndësishëm.

Një nga këto faktorë mund të jetë edhe ndotja e ajrit e cila shkakton inflamacion fizik. Inflamacioni ndodh kur sistemi imunitar dobësohet duke provokuar lirimin e acidit kuinolinik, i cili ka lidhje të drejtpërdrejtë me mendimet për vetëvrasje.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010105133056641
array(1) { ["section"]=> string(81) "shkencetaret-gjejne-lidhje-shqetesuese-midis-ajrit-te-ndotur-dhe-vetevrasjes-4317" }