Shkencëtarët habisin: Universi ynë nuk duhet të egzistojë, rreziku që do e fshinte

Publikuar tek: bota, më 19:00 25-10-2017 Shkencëtarët habisin: Universi ynë nuk duhet të egzistojë, rreziku që do e fshinte

Shkencëtarët më elitarë në botë ende përpiqen të gjejnë pse pikërisht universi ynë nuk e shkatërroi veten sapo u krijua. Kjo është ajo që shkenca thotë se duhet të ketë ndodhur, por nuk është e qartë.

Në fillim të universit, sipas modelit standard, ka sasi të barabarta të materies dhe anti-materies. Problemi me këtë është se ata secili do të asgjësonin njëri-tjetrin, duke mos lënë asnjë nga gjërat që na rrethojnë sot. Hulumtuesit kanë qenë në kërkim të një ndryshimi midis materies dhe anti-materies që mund të shpjegojnë pse universi është ende. Por ata kanë provuar një sërë mundësish të ndryshme se kanë masa të ndryshme, ngarkesë elektrike, apo diçka tjetër, por nuk kanë gjetur dallime.

Kjo ka bërë që kërkuesit të pyesin pse universi egziston akoma. "Të gjitha vëzhgimet tona gjejnë një simetri të plotë midis materies dhe antimaturës, prandaj universi nuk duhet të ekzistojë," shpjegoi Christian Smorra, autor i një studimi të ri të kryer në CERN. Mundësia më e fundit ishte magnetizmi i ndryshëm i materies dhe i anti-materieve. Studimi i ri, i udhëhequr nga Dr Smorra, për të matur anti-protonet dhe për të gjetur se si ata ishin ndryshe nga protonet që na rrethojnë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0101158618927
array(1) { ["section"]=> string(86) "shkencetaret-habisin-universi-yne-nuk-duhet-te-egzistoje-rreziku-qe-do-e-fshinte-97209" }