Shkencëtarët izraelitë japin lajmin e mirë: Pas disa javësh do të kemi vaksinën për koronavirusin

Publikuar tek: bota, më 23:39 27-02-2020 Shkencëtarët izraelitë japin lajmin e mirë: Pas disa javësh do të kemi vaksinën për koronavirusin Pamje nga puna ne laboratorin MIGAL

Shkencëtarët izraelitë janë në prag të zhvillimit të vaksinës së parë kundër koronavirusit.

Nëse gjithçka shkon siç është planifikuar, vaksina mund të jetë e gatshme brenda disa javësh dhe në dispozicion në 90 ditë, sipas një deklarate nga Ministri i Shkencës dhe Teknologjisë izraelite Ofir Akunis.

"Urime MIGAL [Instituti i Kërkimeve Galile] për këtë përparim tërheqës," tha Akunis.

 "Jam i bindur se do të ketë përparim të mëtejshëm të shpejtë, duke na mundësuar të sigurojmë një përgjigje të nevojshme ndaj kërcënimit të rëndë global COVID-19”.

Për katër vitet e fundit, një ekip i shkencëtarëve MIGAL ka zhvilluar një vaksinë kundër virusit infektiv të bronkitit (IBV), i cili shkakton një sëmundje bronkiale që prek shpendët.

Efektiviteti i vaksinës është provuar në provat paraklinike të kryera në Institutin e Veterinarisë.

"Koncepti ynë themelor ishte të zhvillonim teknologjinë dhe jo konkretisht një vaksinë për këtë lloj apo atë lloj virusi," tha Dr. Chen Katz, drejtuesi i grupit të bioteknologjisë së MIGAL. "Kuadri shkencor për vaksinën bazohet në një vektor të ri të shprehjes së proteinave, i cili formon dhe sekreton një proteinë të tretshme chimeric që jep antigjenin viral në indet mukozale nga endocitoza e vetë-aktivizuar, duke bërë që trupi të krijojë antitrupa kundër virusit."

Endocitoza është një proces qelizor në të cilin substancat futen në një qelizë duke rrethuar materialin me membranë qelizore, duke formuar një vezikul që përmban materialin e tretur.

Në gjykimet paraklinike, ekipi demonstroi se vaksinimi oral shkakton nivele të larta të antitrupave specifikë anti-IBV, tha Katz.

Por pasi shkencëtarët sekuencuan ADN-në e koronavirusit duke shkaktuar shpërthimin e tanishëm në mbarë botën, studiuesit MIGAL e ekzaminuan atë dhe zbuluan se koronavirusi i shpendëve ka ngjashmëri të lartë gjenetike me atë njerëzor, dhe se ai përdor të njëjtin mekanizëm infeksioni, gjë që rrit gjasat e arritja e një vaksine efektive njerëzore në një periudhë shumë të shkurtër, tha Katz.

"E vetmja gjë që duhet të bëjmë është ta rregullojmë sistemin në sekuencën e re," tha ai. "Ne jemi në mes të këtij procesi, dhe shpresojmë se brenda disa javësh do ta kemi vaksinën në duart tona. Po, brenda disa javësh, nëse funksionon gjithçka, do të kishim një vaksinë për të parandaluar koronavirusin ”.

MIGAL do të ishte përgjegjës për zhvillimin e vaksinës së re, por më pas do të duhej të kalonte një proces rregullues, përfshirë provat klinike dhe prodhimin në shkallë të gjerë, tha Katz.

Akunis tha se ai ka udhëzuar drejtorin e përgjithshëm të ministrisë së tij që të ndjekë me shpejtësi të gjitha proceset e miratimit me qëllim që vaksina e njeriut të sillet në treg sa më shpejt që të jetë e mundur.

"Duke pasur parasysh nevojën urgjente globale për një vaksinë njerëzore të koronavirusit, ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të përshpejtuar zhvillimin," tha CEO i MIGAL David Zigdon. Vaksina mund të "arrijë miratimin e sigurisë në 90 ditë," tha ai.

Do të jetë një vaksinë që merret me gojë, duke e bërë atë veçanërisht të arritshme për publikun e gjerë, tha Zigdon.

"Ne jemi aktualisht në diskutime intensive me partnerë të mundshëm që mund të ndihmojnë në përshpejtimin e fazës së gjykimeve brenda-njerëzore dhe të përshpejtojmë përfundimin e zhvillimit të produkteve të fundit dhe aktiviteteve rregullatore," tha ai.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0073070526123047
array(1) { ["section"]=> string(103) "shkencetaret-izraelite-japin-lajmin-e-mire-pas-disa-javesh-do-te-kemi-vaksinen-per-koronavirusin-196712" }