Shkencëtarët izraelitë thonë se kanë zbuluar kurën për HIV-AIDS

Publikuar tek: bota, më 18:31 03-11-2016 Shkencëtarët izraelitë thonë se kanë zbuluar kurën për HIV-AIDS

Getty

Hulumtuesit në Izrael raportojnë se kanë identifikuar një proteinë që sipas tyre redukton virusin te pacienti i infektuar me 97 për qind.

Virusi HIV sulmon një lloj të qelizave të bardha të gjakut të quajtura CD4. Pasi iv ret ato virusi prodhon më shumë kopje të vetes deri në momentin kur qelizat CD4 bien në më pak se 200 për milimetër kub, konsiderohet të ketë avancuar në Aids.

Testimet u kryen në gjakun e disa pacientëve me SIDA në Universitetin Hebre të Jeruzalemit. Përbërësi aktiv, i quajtur prej shkencëtarëve “Gammora” shtyn disa kopje në ADN-së së vitusit të hyjnë në vetëm një qelizë të bardhë CD4, jo në disa të tilla, duke e ndaluar në këtë mënyrë përhapjen, raporton The Times of Israel.

Testimet e shkencëtarëve vijojnë me shpresën se “Gammora” do të zhdukë në masën 100 për qind virusin.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Babai adoptues dhunon vajzën 13-vjeçare për disa ditë para se ta vriste dhe të zhdukte trupin e saj
Të prek shpirtin ajo ç’ka bën 7-vjeçarja për të realizuar dëshirën e fundit të mamasë me kancer »
Article Logic
Execution time: 0.013343095779419
array(1) { ["section"]=> string(69) "shkencetaret-izraelite-thone-se-kane-zbuluar-kuren-per-hiv-aids-58336" }