Shkencëtarët: Ja pse shtëpitë e vjetra kanë “fantazma”

Publikuar tek: bota, më 17:01 02-04-2015 Shkencëtarët: Ja pse shtëpitë e vjetra kanë “fantazma”

Shkencëtarët kanë një teori që mund të shpjegojë se pse në shtëpitë e vjetra shfaqen figura fantazmash dhe fenomente të mbinatyrshme.

Shtëpitë e vjetra janë habitatet kryesore për rritjen e mykut e sipas hulumtuesve në Universitetin Clarkson në New York, janë pikërisht disa lloje myku që shkaktojën “psikoza të forta” te njerëzit.

Sipas profesorit Shane Rogers, raportimet e shpeshta të prezencës së fantazmave, kanë ardhur kryesisht nga ndërtesat e vjetra dhe kjo për shkak të cilësisë së dobët të ajrit dhe ekspozimit ndaj ndotësve biologjikë, e përzier me disa lloje myku toksik, çka shkakton psikoza.

Por edhe sipas një studimi tjetër të publikuar rreth viteve 1990, librat e vjetër përmbajnë spore dhe haluçilogjenë fungal që ndotin ajrin dhe shkaktojnë vizione te banorët.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012876987457275
array(1) { ["section"]=> string(56) "shkencetaret-ja-pse-shtepite-e-vjetra-kane-fantazma-7659" }