Shkencëtarët japin ALARMIN për Londrën, ja çfarë pritet të ndodhë

Publikuar tek: bota, më 13:10 02-06-2018 Shkencëtarët japin ALARMIN për Londrën, ja çfarë pritet të ndodhë Foto ilustruese

Shkencëtarët kanë zbuluar dy linja defektesh në kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar, që mund të shkaktojnë nje termet te fuqishem e te rrezikshem.

Mediat e huaja raportojne se sipas llogaritjeve, termeti qe mund te shkaktohet do te jete 5 balle. Sipas shkencetareve, defektet lëvizin në mes 1mm dhe 2mm në vit, ne zonen nen Canary Wharf. Shkencetaret thone se mundësia për të ndodhur një termet i tille është një në njëmijë vjet. Tërmeti më i rëndë që i ka ndodhur Londrës ka ndodhur me 6 prill 1580 dhe është vlerësuar se ka qenë i magnitutës 5.5.

Specialisti Richard Ghail ka thënë se shanset të një tërmeti të tillë janë të mjaftueshme për të u frikësuar, por jo një problem i madh.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01078987121582
array(1) { ["section"]=> string(71) "shkencetaret-japin-alarmin-per-londren-ja-cfare-pritet-te-ndodhe-122988" }