Shkencëtarët kapin sinjalin e mistershëm thellë në hapësirë

Publikuar tek: bota, më 22:50 16-05-2018 Shkencëtarët kapin sinjalin e mistershëm thellë në hapësirë

Një grup shkencëtarësh kaën arritur të dallojnë një sinjal oksigjeni thellë në univers.

Oksigjeni i zbuluar përmes sinjaleve të teleskopit është regjistruar në një distancë rekord të largët, e që mund të ndryshojë botëkuptimin tonë për formimin e yjeve dhe universit.

Galaktika nga e cila ka ardhur sinjali është aq larg sa që ne sot e shohim se si ka qenë 500 milion vite më parë. Dhe megjithëse në atë moshë, është e mbushur me yje në miniaturë, duke sugjeruar se formimi i tyre ka nisur vetëm 250 milion vite pas vetë universit.

Për një kohë të gjatë pas big bengut, në univers nuk ka patur oksigjen, por vetëm pas lindjes së yjeve të para dhe më pas vdekjes së tyre, ka nisur të çlirohet.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0099749565124512
array(1) { ["section"]=> string(66) "shkencetaret-kapin-sinjalin-e-mistershem-thelle-ne-hapesire-121038" }