Shkencëtarët thonë se dora e njeriut u dizajnua nga “Krijuesi”, ngjallin debat

Publikuar tek: bota, më 00:00 04-03-2016 Shkencëtarët thonë se dora e njeriut u dizajnua nga “Krijuesi”, ngjallin debat

Një studim i tre shkencëtarëve nga Universiteti Huazhong i Kinës dhe një shkencëtari nga Universiteti i Worçesterit në Angli, ka nxjerrë disa përfundime që kanë ngjallur debat mes shkencëtarëve.

Në punimin që kishte për qëllim studimin e dorës, shkencëtarërt konkluduan se është projektuar nga “Krijuesi”.

Studimi vërrejti lëvizjet e dorës nga 30 pjesëmarrës, mënyrën se si dora kap objekte të ndryshme dhe mekanika të tjera. Në një nga fjalitë e punimit ata shkruajnë se lidhja midis muskujve dhe lëvizjes së dorës ështëm produkt i “dizajnit të duhur nga ana e Krijuesit."

Por i menjëhershëm ka qënë reagimi nga kolegët e tyre të cilët e kanë quajtur studimin si pseudo-shkencë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.049269199371338
array(1) { ["section"]=> string(81) "shkencetaret-thone-se-dora-e-njeriut-u-dizajnua-nga-krijuesi-ngjallin-debat-34159" }