Shkencëtaret zbulojnë shpërthimin më të madh që pas Big Bang

Publikuar tek: bota, më 16:57 28-02-2020 Shkencëtaret zbulojnë shpërthimin më të madh që pas Big Bang Shkencëtarët vëzhguan shpërthimin në grupin e galaktikës Ophiuchus

Shpërthimi më i madh në univers që nga Big Bang është zbuluar nga astronomët.

Shpërthimi erdhi nga një vrimë e zezë supermassive në grupin e galaktikës Ophiuchus rreth 390 milion vjet dritë nga Toka.

Shkencëtarët thonë se ajo lëshoi ​​pesë herë më shumë energji se gjithçka që ishte parë më parë dhe la njëmbetje gjigante në grupin e galaktikës.

Profesor Melanie Johnston-Hollitt, nga Qendra Ndërkombëtare për Kërkime të Astronomisë në Radio, tha:

"Ky është shpërthimi më energjik që kemi parë që nga Big Bang.

Ne kemi parë shpërthime në qendrat e galaktikave më parë, por kjo është me të vërtetë masive.

Por kjo ndodhi shumë ngadalë - si një shpërthim në lëvizje të ngadaltë që ndodhi gjatë qindra e miliona viteve".

Prof Johnston-Hollitt tha se shpërthimi mendohet të ketë ndodhur midis 240 milion dhe 400 milion vjet më parë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0079572200775146
array(1) { ["section"]=> string(67) "shkencetaret-zbulojne-shperthimin-me-te-madh-qe-pas-big-bang-196792" }