Shkencëtarët zbulojnë vrimën e mistershme në Mars, dhe nuk e shpjegojnë dot si është formuar (Foto)

Publikuar tek: aktualitet, më 16:27 05-06-2017 Shkencëtarët zbulojnë vrimën e mistershme në Mars, dhe nuk e shpjegojnë dot si është formuar (Foto)

Megjithëse anija kozmike e Nasa (MRO) ka plot 11 vjet që orbiton planetin e kuq, fotografitë që dërgon në Tokë vazhdojnë të surprizojnë shkencëtarët.

Një prej tyre është kjo fotografi e shkrepur në Polin e Veriut të planetit Mars, që ka kapur diçka të cilën shkencëtarët nuk e shpjegojnë dot.

Për vite të tëra, miliona meteorë përplasen me sipërfaqen e Marsit, duke shkaktuar kratere gjigante, poashtu aktiviteti akullit dhe damarët e llavës kanë ndikuar në formimin e terrenit.

ftry56y5555.jpg

Por kjo vrimë është e pazakontë. Poshtë vrimës duket se ka një lloj shpelle, madje copa akulli ndodhen në sipërfaqen e dyshemesë brenda vrimës. Pa informacione të tjera është e vështirë të thuhet se çfarë e ka shkaktuar atë.

Foto origjinale nga Nasa

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rrethohet lumi i Lanës, çfarë po ndodh në Tiranë?
25-vjeçari me “Fiat” përplaset me zetorin, shoferi po lufton me jetën »
Article Logic
Execution time: 0.011160850524902
array(1) { ["section"]=> string(102) "shkencetaret-zbulojne-vrimen-e-mistershme-ne-mars-dhe-nuk-e-shpjegojne-dot-si-eshte-formuar-foto-81319" }