Shkencëtari fotografon zogun më të rrallë në botë dhe pastaj e vret

Publikuar tek: bota, më 14:22 09-10-2015 Shkencëtari fotografon zogun më të rrallë në botë dhe pastaj e vret

Një zog i bukur dhe i rrallë i pavëzhguar më parë nga shkenca perëndimore u eutanizua dhe u koleksionua vetëm pak minuta pasi ishte fotografuar i gjallë për herë të parë.

Bilbili mbret i ujit që gjendet vetëm në ishujt Solomon, është një zog aq i rrallë sa që ka fituar epitetin ‘zogu fantazëm’. Sipas faqes “The Dodo” ai u kap nga shkencëtari Chris Filardi u fotografua dhe u vra.

Shumë shkencëtarë të tjerë kanë kundërshtuar vrasjen e specieve të rralla për qëllime studimi të mëtejshëm. Sipas ekologëve popullsia e këtij zogu është nga 250 në 1000 specie.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010914087295532
array(1) { ["section"]=> string(73) "shkencetari-fotografon-zogun-me-te-rralle-ne-bote-dhe-pastaj-e-vret-22727" }