Shkencëtari rus bën zbulimin e madh, ja pas sa kohe bëhesh IMUN ndaj Covid-19

Publikuar tek: bota, më 21:36 29-10-2020 Shkencëtari rus bën zbulimin e madh, ja pas sa kohe bëhesh IMUN ndaj Covid-19 Shkencëtari rus

Një shkencëtar rus është infektuar me vetëdije për herë të dytë me koronavirus. E gjitha ka ndodhur për hir të një eksperimenti.  

Alexander Chepurnov, 62-vjeçar kërkon të zbulojë kohën që i duhet trupit tonë për të krijuar anti-trupa që do ta mbrojnë atë nga një infeksion i përsëritur me virusin e ri.

“Unë fola me pacientët me COVID dhe kuptova që ekspozimi ndodh në një periudhë të caktuar. Në gjashtë muaj pas çështjes së parë, unë e kisha konfirmuar COVID edhe një herë,” tregoi Chepurnov për mediat ruse.

Chepurnov tha se ai së pari u infektua me Covid-19 në ditët e para të pandemisë në një fluturim nga Franca në Novosibirsk me një ndalesë në Moskë.

Ai tregoi simptomat karakteristike COVID-19 dhe gjithashtu kishte pneumoni më vonë. Pasi u rikuperua, ai bëri një provë që zbuloi praninë e antitrupave.

Një test i dytë tre muaj më vonë zbuloi se antitrupat ishin zhdukur, megjithëse një infeksion tjetër nuk ndodhi pavarësisht nga kontakti i tij i ngushtë i vazhdueshëm me pacientët me koronavirus.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përkeqësohet situata në Francë, rreth 50 mijë raste dhe 235 të vdekur në 24 orë (SHIFRAT)
»
Article Logic
Execution time: 0.012423992156982
array(1) { ["section"]=> string(83) "shkencetari-rus-ben-zbulimin-e-madh-ja-pas-sa-kohe-behesh-imun-ndaj-covid-19-225720" }