Shkencëtari: Të vrasim të gjitha macet, që të shpëtojmë zogjtë

Publikuar tek: bota, më 17:54 23-09-2016 Shkencëtari: Të vrasim të gjitha macet, që të shpëtojmë zogjtë

Një profesor nga Britania e Madhe ka dalë me një ide të guximshme por edhe makabre për ruajtjen e botës së egër, kryesisht shpendëve.

Dr. Peter Marra propozon të vriten të gjitha macet në rrugët e Shteteve të Bashkuara, që sipas tij janë përgjegjësë për vdekjen e miliona zogjve - dhe janë shkaktare për zhdukjen e 36 specieve.

Ai thotë se macet brenda shtëpive nuk duhet të lejohet të bredhin ndërsa ato të rrugëve duhet të vriten të gjitha. Ideja e tij ka ngjallur reagime dhe kundërshti të shumta.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Adoleshenti shpenzon 20 mijë paund për t’i ngjarë idhullit të tij, por dështon
E mbani mend vogëlushin nga Nigeri jeta e të cilit ndryshoi sa hap e mbyll sytë, ja si duket sot »
Article Logic
Execution time: 0.0091919898986816
array(1) { ["section"]=> string(66) "shkencetari-te-vrasim-te-gjitha-macet-qe-te-shpetojme-zogjte-53912" }