Shkodra ende nën ujë, 908 hektarë të përmbytura, Bashkia shpërndan ushqime dhe ujë për banorët: Ujësjellësi është jashtë funksionit

Publikuar tek: aktualitet, më 09:00 21-01-2021 Shkodra ende nën ujë, 908 hektarë të përmbytura, Bashkia shpërndan ushqime dhe ujë për banorët: Ujësjellësi është jashtë funksionit

Bashkia e Shkodrës në njoftimin e sotëm për situatën në territorin e saj, ku një pjesë e tokave janë ende nën pushtetin e ujit, bën me dije se saktësisht mëngjesin e sotëm janë të përmbytura 908 hektarë tokë.

Gjithashtu, vazhdon të jetë e bllokuar rruga për në Obot për mjetet e ulëta, pasi niveli i ujit mbi rrugë arrin rreth 40cm.

Ujesjellesi Oblika 1 si pasojë e përmbytjeve është jashtë funksionit. Banorët janë furnizuar me ujë dhe ushqime nga Bashkia.

Nga monitorimi periodik në terren ditën e sotme datë 21.01.2021,ora 08.30, situata e përmbytjeve në terren vazhdon të jetë si më poshtë:

 • Hidrometri në Dajç në orën 08.30, shënon kuotën 5.76 m.(Kuota max 6.30 m).
 • Hidrometri i Liqenit të Shkodrës në orën 08.30, shënon kuotën 8.11 m. (Kuota max 8.70 m).
 • Hidrometri i lumit Drin në orën 08.30,shënon kuotën 6.45 m. (Kuota max 7.50 m).

Bashkia Shkodër

Siperfaqe totale e përmbytur     908 Ha

1. Tokë e pakultivuar                   243  Ha

2. Foragjere të dyta, jonxhe         630 Ha

3. Grurë                                           35  Ha

Nj.A. Ana e Malit

1. Vazhdon të jetë e bllokuar rruga për në Obot për mjetet e ulëta. Rruga e Obotit është e kalushme vetëm  me mjete të larta. Niveli i ujit mbi rrugë arrin rreth 40cm.

2. Ujesjellesi Oblika 1 si pasojë e përmbytjeve është jashtë funksionit.

3. UKSH ka furnizuar me uje te pijshëm banore të fshatit Oblikë.

4. Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 650 Ha, kryesisht në fshatrat Obot, Muriqan,Oblikë

 • Tokë e pakultivuar 140 Ha
 • Foragjere të dyta, jonxhe 485 Ha
 • Grurë 25 Ha

5. Gjatë ditës së djeshme ka përfunduar shpërndarja për fshatin Muriqan, Njësia Administrative Ana Malit të :  55 pako ushqimore, 1 ton koncentratë, dhe 200 bidona ujë të pijshëm ( 8 litër).

 Nj.A Dajç

1.Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 250 Ha, kryesisht në zonën e quajtur “Këneta e Dajçit” (fshatrat Mushan,Shirq,Suka-Dajç), nga të cilat :

 • Tokë e pakultivuar 100 Ha
 • Foragjere të dyta, jonxhe 140Ha
 • Grurë 10 Ha

Nj. A. Guri i Zi

Vazhdon gerryerja e tokës bujqësore nga lumi Drin në vendin e quajtur Mali i Vukatanit, fshati Ganjollë.

Nj.A.Bërdicë

Vazhdon gërryerja e tokës bujqësore nga lumi Drin në vendin e quajtur Harku i Bërdicës, fshati Bërdicë e Sipërme.

Nj.A.Rrethina

Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 8 Ha, në fshati Zues (tokat në fushen e Oblikës)

 • Tokë e pakultivuar 3 Ha
 • Foragjere të dyta, jonxhe 5 Ha

Kërkohet që nga Drejtoria e Ujitjes dhe Kullimit Lezhë të ndërhyet për marrjen e masave për pastrimin e “përroit të kufirit” Muriqan në Nj.A Ana e Malit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 10 vjet nga 21 Janari, humbën jetën 4 protestues; Rama e nis ditën me video për fermerët: Keni naftë falas
Theu masën “arrest shtëpie”, arrestohet nga “Shqiponjat” 30-vjeçari në Korçë »
Article Logic
Execution time: 0.01170015335083
array(1) { ["section"]=> string(135) "shkodra-ende-nen-uje-908-hektare-te-permbytura-bashkia-shperndan-ushqime-dhe-uje-per-banoret-ujesjellesi-eshte-jashte-funksionit-235795" }