Shkon në 233 numri i viktimave nga tërmeti i fuqishëm në Ekuador

Publikuar tek: bota, më 17:42 17-04-2016 Shkon në 233 numri i viktimave nga tërmeti i fuqishëm në Ekuador

Një tërmet i fuqishëm i magnitudës 7.8 të shkallës rrihter tronditi ditën e djeshme Ekuadorin duke shkaktuar të paktën 233 viktima dhe qindra të plagosur. Shumë banorë të tjerë raportohen të zhdukur.

Ekuadori shpalli gjendjen e emergjencës ndërsa 10 mijë trupa ushtarake dhe 3,500 efektivë policie janë shpërndarë në Esmeraldas, Los Rios, Manabi, Santa Elena, Guayas dhe Santo Domingo, zona të goditura nga fatkeqësia natyrore.

Presidenti i vendit, Rafael Correa, nëpërmjet një mesazhi tha se është koha të qëndrojnë të qetë dhe të bashkuar, ndërsa falenderoi të gjithë botën që u sensibilizua me ta dhe ofroi ndihma humanitare.

CgQBZkXUMAAjvHL.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028021097183228
array(1) { ["section"]=> string(70) "shkon-ne-233-numri-i-viktimave-nga-termeti-i-fuqishem-ne-ekuador-37920" }