Shkon në 6 numri i viktimave nga koronavirusi në SHBA

Publikuar tek: bota, më 21:05 02-03-2020 Shkon në 6 numri i viktimave nga koronavirusi në SHBA Ilustruese

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në SHBA ka shkuar në gjashtë, pasi zyrtari më i lartë i sëmundjeve infektive në vend paralajmëroi se sëmundja kishte arritur të ketë "përmasa pandemike".

Zyrtarët e shëndetësisë njoftuan sot se katër persona të tjerë kishin vdekur në Uashington. Dy pacientë të tjerë në të njëjtën zonë vdiqën gjatë fundjavës.

Dr Anthony Fauci, kreu i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, tha për NBC News të hënën se sëmundja tani kishte arritur në 'proporcione shpërthimi' pasi 91 raste u konfirmuan në të gjithë SHBA.

"Ne kemi të bëjmë me një sëmundje infektive në zhvillim e cila ka arritur përmasa shpërthimi dhe proporcione të mundshme pandemike", tha Dr Fauci, raporton 'Daily mail'.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ndryshimet klimatike, vera në Australi zgjat dy herë më shumë se dimri
E rëndë: Vajza djeg familjen për t’i marrë pasurinë »
Article Logic
Execution time: 0.011431932449341
array(1) { ["section"]=> string(60) "shkon-ne-6-numri-i-viktimave-nga-koronavirusi-ne-shba-197160" }