Shkrimi i “Newsbomb.al” për prishjen e vilës, reagon ministria: Denoncim ndaj Bashkisë, mos guxoni të prekni monumentet e kulturës

Publikuar tek: kulture-art, më 10:04 17-06-2015 Shkrimi i “Newsbomb.al” për prishjen e vilës, reagon ministria: Denoncim ndaj Bashkisë, mos guxoni të prekni monumentet e kulturës

Nga veprimet paraprake të kryera nga Ministria e Kulturës rezulton se është prishur pothuajse gjysma e vilës dhe i janë dërguar dy shkresa Bashkisë së Tiranës dhe IKMT për shkelje të ligjit te trashegimise nga Bashkia e Tiranës, si dhe Drejtorisë së Policisë së Qarkut Tiranë për të denoncuar këtë akt të kundërligjshëm në dëm të trashëgimisë kulturore

“Ministria e Kulturës denoncon me forcë shkeljen e ligjit nga Bashkia aktuale e Tiranës, dënon këtë krim kundër trashëgimisë kulturore, kundër shpirtit të qytetit.Duke u bashkuar me shqetësimin e opinionit publik u bëjmë thirrje organeve të drejtësisë tëdjekin të gjitha procedurat ligjore për këtë akt flagrant. Po kështu i bëjmë thirrje çdo subjekti që të mos gabojë, të mos guxojë të prekë monumentet e kulturës, qofshin ato private apo publike.Nuk do të lejojmë askënd të përsërisë krimet ndaj trashëgimisë dhe do të detyrojmë me forcën e ligjit ta rindërtojë atë që ka dëmtuar, për t’i thënë ndal karshillëkut ndaj shtetit dhe ndaj ligjit”, thuhet në njoftimin e ministrisë së Kulturës.

Vila1

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018754959106445
array(1) { ["section"]=> string(131) "shkrimi-i-newsbomb-al-per-prishjen-e-viles-reagon-ministria-denoncim-ndaj-bashkise-mos-guxoni-te-prekni-monumentet-e-kultures-13822" }