Shokohen prindërit dhe mjekët, nëna lind beben 7.4 kilogram

Publikuar tek: bota, më 12:02 10-05-2017 Shokohen prindërit dhe mjekët, nëna lind beben 7.4 kilogram

Nëna nga Zelanda e Re ka lindur një nga bebet më të mëdha që ka ardhur ndonjëherë në jetë. Ai peshon 7.4 kg dhe një gjatësi prej 57 cm.

Foshnja është afërsisht me dyfishin e peshës dhe 6 cm më shumë se një mesatare e një bebi të lindur në Australi, dhe do t’i duhet të veshë që në fillim veshje të një bebeje 6 muajshe.

Prindërit shprehen se janë të shokuar nga përmasat e djalit të tyre, por janë të lumtur që ai është i shëndetshëm.

Doktorët shprehen se prisnin që djali të peshonte afërsisht 6 kg dhe se madhësia e tij e bënte të vështirë  arritjen e nënës deri në fund të zhtatzënisë.

Fëmija erdhi në jetë me lindje cezariane në Vvellington Hospital të hënën, ndërkohë që doktorëve iu deshën tre orë për të administruar epidurialin.

1494408428_babi.jpg1494408409_bebi2.jpg1494408390_bebi4.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098609924316406
array(1) { ["section"]=> string(64) "shokohen-prinderit-dhe-mjeket-nena-lind-beben-7-4-kilogram-78119" }