Shoqëria shqiptare po jep shpirt

Publikuar tek: analiza-komente, më 13:57 07-05-2016 Shoqëria shqiptare po jep shpirt

Nga Zamira Çavo

Shoqeria shqiptare po jep shpirt. Institucionet po japin shpirt, politika po jep shpirt…

Ekranet e televizioneve tashme mund te japing filma porno pa me te voglin siklet dhe ne mengjes, madje propozoj ta bejne kete me ledwolle edhe neper shkolla. Rritet audienca e per rrjedhoje rriten dhe fitimet. Dhe kur rriten fitimet me to mund te blesh kedo. Mund te blesh AMA-n, Ministrine e Kultures, ate te Arsimit, mund te blesh edhe Qeverine sepse politikanet jo vetem jane blere por edhe kane blere “apartamente per te dashurat”, vila per bashkeshortet, ekrane per imazhin madje dhe interesin e publikut!!!!! Ku po shkojme??? O popull ne vend qe te ankoheni nen ze per çka po ndodh, perpiquni te veproni. Qofte edhe virtualisht! Injoroni antivleren dhe perhapni vleren. Nuk i mungojne Shqiperise vlera. Por Shqiperine e kane mbytur plehrat dhe po ia merr dhe frymen e fundit, imazhi i plehrave si model jetese!!!!

Znj.ministre e Arsimit, se paku Ju si nene, si mesuese dhe titullare mendoni nje çast te vetem se çfare rikonceptimi duhet t'i japni shkolles dhe permbajtjes se saj, per te perballuar kete llum qe po mbyt çdo dite perceptimin e tyre per jeten! Boll u morem me perkthime tekstesh e me modele te shkollave te huaja! Ne kemi nevoje per KULTURE, per QYTETARI, per SHQIPTARI. Veproni, sepse niveli po bie me nje turravrap qe do ta shnderroje shoqerine ne modele “banadash kallashi, apo çfardo krijesash lakuriqësie te transformuara ne perbindesha”! Veproni sepse me mijra sy femijesh po shohin çdo dite e çdo ore vetem vrasje, krime e lakuriqësira te frikshme!

Nuk di ku jep llogari AMA, por ama di shume mire se si institucion ka mbaruar fusksionin e saj etik.

O njerez, nuk e shikoni si po vdesim dalengadale, çdo dite ne indiferentizmin tone? Nuk e shikoni se niveli yne si shoqeri po shkon drejt degradimit socio-etik? Po te paktën te behemi bashke per vlerat qe kemi, per dinjitetin tone, qe nuk na e kane ne dore mediat, politika apo kallashet...

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0095870494842529
array(1) { ["section"]=> string(38) "shoqeria-shqiptare-po-jep-shpirt-39782" }