Shpallen fituesit për dy koncesione të reja, kush e mori kontratën për terminalin e pasagjerëve në Tiranë

Publikuar tek: ekonomi, më 12:34 25-05-2017 Shpallen fituesit për dy koncesione të reja, kush e mori kontratën për terminalin e pasagjerëve në Tiranë

Kompania Salillari fiton koncensionin e dytë Brenda 6 muajve. Ajo si pjesë e bashkimit të Operatorëve Ekonomik “SALILLARI” shpk & “HELLAS SERVIS” shpk & ANALYSIS COMPUTER & SERVIS SA & “Klodioda” shpk ka fituar të drejtën koncesionare për Partneritetin Publik Privat për Hartimin, Ndërtimin, Operimin, Mirëmbajtjen dhe Transferimin e Terminalit të Transportit Publik Tiranë (pranë Teg).

Në garë u skualifikuan dy kompani dhe u konstatuan nga verifikimet e komisioneve edhe falsifikime të firmës së një Noteri Holandez. Operator Prokurues për këtë Koncesion është Bashkia Tiranë. Pasaporta e koncesionit publikohet tek Prokurime Transparente për Njësi të Qeverisjes Vendore.

Koncesioni tjetër i shpallur me fitues është Për Dhënie në Koncesion në Portin e Durrësit, Portin e Vlorës, Portin e Shëngjinit, Portin e Sarandës, Romano Port, Porti i Petroliferës dhe të gjitha portet e hapura në Republikën e Shqipërisë. Ky koncesion është fituar nga shoqëria Anijet e Shërbimit Detar kompani gjithashtu e themeluar për zbatim të një kontrate të më hershme detare.

Pasaportën e këtij koncesioni e gjeni tek portali Open Data Albania, rubrika regjistri koncensionar. Operator Prokurues për këtë Koncesion është Ministria e Transporteve.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0077440738677979
array(1) { ["section"]=> string(110) "shpallen-fituesit-per-dy-koncesione-te-reja-kush-e-mori-kontraten-per-terminalin-e-pasagjereve-ne-tirane-79919" }