Shpallet fituesi i Master Planit të Qyteti Studenti! Ja emri i përzgjedhur (FOTOT)

Publikuar tek: aktualitet, më 13:02 03-06-2015 Shpallet fituesi i Master Planit të Qyteti Studenti! Ja emri i përzgjedhur (FOTOT)

Siç deklaroi Rama ditën e djeshme nga Qyteti Studenti, tashmë kjo zonë do të ketë një tjetër pamje përmes Master Planit që do marrë përsipër rindërtimin.

Baukuh Lists ABCONS është , është emri i përzgjedhur i projektit i cili mbështetet në modelin anglo-sakson, bazuar në atë të Universitetit të Virginias.Gara ishte hapur prej muajit shkurt ku kanë marrë pjesë 25 studio shqiptare dhe të huaja, nga të cilat, pas fazës së parë, u përzgjidhën 8 studio.

"Qyteti Studenti është kthyer në një grumbull  fjetoresh të degraduara nga vitet e kaluara”, tha Rama dje nga Qyteti Studenti kur foli dhe për masterplanin që do sjellë ndryshimin dhe transformimin e pretenduar.

Qyteti Studenti është një kompleks i ndërtuar në mbi më shumë se 50 vjet, duke përfshirë gati 30 ndërtesa të mëdha, me një sipërfaqe prej rreth 250.000 m². Transformimi i qytetit studenti nuk nënkupton vetëm ndryshimin në dizajn, dhe një strategji të veprimit.

“Njohja e të gjitha aseteve në dispozicion, për të përcaktuar të gjitha elementët e mundshmëm  të transformimit”, është synimi i studios fituese.

1. BOLLES+WILSON Lusi Bernos Andrea Maliqari Besar Zilfa Denada Veizaj Arian Lako 
2. Manfredo di Rabilant Gjergj Islami Giovanni Durbiano Luciani Luciano ICIS srl Alessandro Armando Marta Bottero 
3. (dp)a Studio-Cosistudio -UrbanFormGrammars research -Daniela Novella-  PRG0 B R architektur-KLODIODA 
4.Thomas Raynaud – Elias Guenoun Architecture – Uho – Camille – Frechou – ANTONIE Espinasseau – Bollinger + Grohmann – VPEAS 
5. Edi Çomi –Enton Kristo 
6. BAUKUH – LIST – ABKONS - F&M INGEGNERIA - SPACE CAVIAR - BODA` 
7. Architekturburo Leinhaupli – Neuber Gmbh Markus Neuber –STUDIOARCH4 
8.Atena Studio – Dea Studio

Fotot : Si do tranformohet Qyteti studenti

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Drejtoresha e Arsimit Liza Tabaku dënohet me 9 vite burg, 3 vite burg për të birin
Vidhte pelegrinët në Kishën e Laçit, arrestohet 19-vjeçari »
Article Logic
Execution time: 0.011918783187866
array(1) { ["section"]=> string(85) "shpallet-fituesi-i-master-planit-te-qyteti-studenti-ja-emri-i-perzgjedhur-fotot-12585" }