Shpallet mësuesi më i mirë në botë pasi ndihmoi në arsimimin e vajzave, indiani fiton 1 milion dollarë dhe dhuron gjysmën e parave

Publikuar tek: bota, më 16:49 04-12-2020 Shpallet mësuesi më i mirë në botë pasi ndihmoi në arsimimin e vajzave, indiani fiton 1 milion dollarë dhe dhuron gjysmën e parave

Çmimi Global për Mësuesin e Vitit i është dhënë Ranjitsinh Disale për punën e tij duke ndihmuar vajzat, shumica e atyre nga komunitetet e varfra fisnore, në një shkollë fshati në Indinë perëndimore.

Ai u zgjodh nga 12,000 nominime nga më shumë se 140 vende të botës.

Mësuesi indian u shpall nga aktori i njohur Stephen Fry si fitues i Çmimit Global të Mësuesit 2020 në një ceremoni virtuale të transmetuar të enjten nga Muzeu i Historisë Natyrore në Londër.

Disale menjëherë njoftoi se do të ndante gjysmën e parave të çmimit prej 1 milion dollarë me nëntë finalistët e tjerë.

Vendimi i tij do të thotë që 55,000 dollarë do të shkojnë për secilin nga nëntë finalistët e tjerë nga kombet, përfshirë Italinë, Nigerinë dhe Korenë e Jugut.

Disale është fituesi i gjashtë i çmimit, themeluar nga Fondacioni Varkey dhe jepet në partneritet me Organizatën e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës të Kombeve të Bashkuara (UNESCO).

Ai tha se pandemia globale e koronavirusit kishte treguar rëndësinë e arsimit për komunitetet.

"Në këtë kohë të vështirë, mësuesit po japin më të mirën e tyre për t'u siguruar që çdo student të ketë të drejtën e tij të lindjes për një arsim të mirë," tha ai.

India aktualisht ka më shumë se 9.5 milion raste me koronavirus, e dyta më e larta në botë pas Shteteve të Bashkuara.

Disale shtoi se të gjithë mësuesit "ndryshojnë jetën e studentëve të tyre" dhe prandaj kishte vendosur të ndante çmimin me 9 finalistët e tjerë.

Historia e mësuesit:

Ranjitsinh Disale arriti në Shkollën Fillore Zilla Parishad në një fshat të vogël afër Solapur, në shtetin Maharashtra, India perëndimore, në 2009.

Në atë kohë, sipas organizatorëve, shkolla ishte në një ndërtesë të shkatërruar pranë një kashte bagëtish. Frekuentimi i shkollës ishte i ulët dhe martesa adoleshente ishte e zakonshme.

Programi mësimor nuk ishte as në gjuhën e nxënësve. Disale u zhvendos në fshat, mësoi gjuhën dhe përktheu librat shkollorë.

Ai gjithashtu prezantoi mjetet dixhitale të të mësuarit dhe doli me programe të personalizuara për secilin student. Sistemi i tij i librave shkollorë të koduar QR tani përdoret në të gjithë Indinë.

Frekuentimi i shkollës tani është 100 përqind dhe një vajzë nga fshati ka mbaruar universitetin, thanë organizatorët.

Stefania Giannini, ndihmëse drejtoreshë e përgjithshme për arsimin në UNESCO, tha se mësues si Disale do të ndërtonin "shoqëri më paqësore dhe të drejta. Mësues si Ranjitsinh do të eliminojnë pabarazitë dhe do të çojnë përpara zhvillimin ekonomik",- tha ajo. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Erdogan sulmon sërish homologun e tij Macron: Është bërë barrë për vendin, shpresoj që shumë shpejt Franca të...
Bilanc TRAGJIK/ Rriten sërish rastet e reja me Covid-19 në Itali, në 24 orë raportohen 814 viktima »
Article Logic
Execution time: 0.010083913803101
array(1) { ["section"]=> string(136) "shpallet-mesuesi-me-i-mire-ne-bote-pasi-ndihmoi-ne-arsimimin-e-vajzave-indiani-fiton-1-milion-dollare-dhe-dhuron-gjysmen-e-parave-230182" }