Shpallja non-grata në SHBA, reagon Prokuroria e Përgjithshme për Llallën: Ndëshkim për cilindo që cënon parimet e së drejtës (E PLOTË)

Publikuar tek: aktualitet, më 17:54 16-02-2018 Shpallja non-grata në SHBA, reagon Prokuroria e Përgjithshme për Llallën: Ndëshkim për cilindo që cënon parimet e së drejtës (E PLOTË)

Prokuroria e Përgjithshme ka reaguar pas shpalljes non-grata në Shtetet e Bashkuara të Amerikës të ish kryeprokruorit Adriatik Llalla, gruas dhe dy fëmijëve të tij.

Pyetur nga Zëri i Amerikës, Prokuroria e Përgjithshme nuk i dha një përgjigje të prerë kërkesës së Zërit të Amerikës për të mësuar nëse do të ndërmerret apo jo ndonjë veprim ndaj ish Kryeprokurorit Adriatik Llalla, pas vendimit të Departamentit amerikan të Shtetit për t’i ndaluar atij hyrjen në Shtetet e Bashkuara për shkak të përfshirjes në raste të mëdha korrupsioni

“Prokuroria e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë i jep përparësi integritetit moral dhe profesional të zyrtarëve. Populli shqiptar pret dhe meriton që zyrtarët të punojnë me ndershmëri dhe integritet në të mirë të interesit publik”, thuhet në përgjigjen e Prokurorisë së Përgjithshme ndërsa shton se ky institucion “u jep mbështetjen e plotë të gjithë prokurorve që punojnë me përkushtim, dinjitet dhe integritet” e se “gjithashtu mbështet qëndrimin për ndëshkimin e cilitdo që cënon parimet e Shtetit të së Drejtës”.

Rasti i zotit Llalla është i pari i një zyrtari të lartë shqiptar ndaj të cilit Shtetet e Bashkuara marrin sanksione të tilla. Javën e shkuar ish kryeprokurori u tërhoq nga e drejta për të qenë gjykatës në Apel duke prefruar të mbetet jashtë sistemit të Drejtësisë. Një vendim i cili solli sot dhe ndërprerjen e procesit të rivlerësimit të nisur ndaj tij. Duke komentuar lëvizjen e pak ditëve më parë të zotit Llalla, ambasadori amerikan në TIranë Donald Lu u shpreh se “tërheqja nuk i shfajëson këta ish zyrtarë nga përgjegjësitë e mundshme penale për korrupsion apo shpërdorim detyre. Ata që kanë frikë nga Vetting-u, duhet të kenë frikë dhe nga hetimet e pashmangshme penale”, theksoi ambasadori Lu.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjendet një trup i pajetë, dyshohet se është 54-vjeçari i humbur 3 muaj më parë
GRAFIKU I FRIKSHËM: Si po tretet popullsia e Shqipërisë, rënie 86% e shtesës natyrore »
Article Logic
Execution time: 0.010238170623779
array(1) { ["section"]=> string(137) "shpallja-non-grata-ne-shba-reagon-prokuroria-e-pergjithshme-per-llallen-ndeshkim-per-cilindo-qe-cenon-parimet-e-se-drejtes-e-plote-110482" }