Shpata antike me një mbishkrim që askush nuk arrin ta deshifrojë

Publikuar tek: bota, më 12:30 27-12-2015 Shpata antike me një mbishkrim që askush nuk arrin ta deshifrojë

Një shpatë mesjetare e cila mban një mbishkrim ka babitur për vite si historianët edhe studiues të tjerë të cilët janë përpjekur ta përkthejnë por pa sukses.

Shpata është gjetur në një lumë të Gjermanisë dhe daton në shekullin e 13-të. Ajo peshon 1.2 kilogram dhe është 964 milimetra e gjatë. Por ajo që e bën më të mistershme këtë shpatë është mbishrimi me fije ari të shkrira në hekur. Në të lexohet: “+NDXOXCHWDRGHDXORVI+”.

Askush nuk e di me saktësi se çfarë nënkuptojnë këto simbole, ndërsa Biblioteka Britanke ka postuar fotografinë e shpatës në internet duke kërkuar ndihmë nga çdokush që mund të arrijë ta deshifrojë.

ancient-sword-closeup.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011759042739868
array(1) { ["section"]=> string(70) "shpata-antike-me-nje-mbishkrim-qe-askush-nuk-arrin-ta-deshifroje-28660" }