Shpata dhe helmeta origjinale e Skënderbeut në muzeun e Vjenës, si do vijnë objektet e çmuara për shqiptarët

Publikuar tek: kulture-art, më 11:30 09-01-2018 Shpata dhe helmeta origjinale e Skënderbeut në muzeun e Vjenës, si do vijnë objektet e çmuara për shqiptarët

550 vjet pas vdekjes së Skënderbeut, shpata dhe helmeta e tij origjinale gjenden në muzeun e Armëve dhe Armatimeve në NeueBurg, në WeltMuzeum.

Lajmin e jep të shoqëruar edhe me fotografi, shefja e misionit shqiptar në Vjenë Ravesa Lleshi. Ky koleksion original i Skënderbeut, mund të shihet nga të gjithë ata që do të vizitojnë këtë pjesë muzeale të Vjenës.

Në vitin e Skënderbeut, i shpallur i tillë në Shqipëri nga qeveria shqiptare, të paktë do të jenë shqiptarët që do të kenë mundësi të bëjnë foto apo ta shohin nga afër përkrenaren dhe shpatën origjinale të heroit të tyre legjendar. Këto objekte të çmuara për historinë shqiptare, do të vijnë vetëm nëpërmjet fotografive.

 

sh1.jpg

sh2.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.3735089302063
array(1) { ["section"]=> string(114) "shpata-dhe-helmeta-origjinale-e-skenderbeut-ne-muzeun-e-vjenes-si-do-vijne-objektet-e-cmuara-per-shqiptaret-105945" }