Shpata e Skënderbeut në muzeun e Vienës, restauruesi shqiptar: Edhe pak punë më ka mbetur (FOTO)

Publikuar tek: kulture-art, më 08:34 17-01-2018 Shpata e Skënderbeut në muzeun e Vienës, restauruesi shqiptar: Edhe pak punë më ka mbetur (FOTO)

2018-ta është shpallur nga qeveria shqiptare si viti i Skënderbeut.

Në kuadër të këtij viti, shumë aktivitete dhe nisma janë ndërmarrë në nder të heroit tonë kombëtar, ndërsa sot më 17 janar shënohet edhe 550 vjetori i vdekjes së tij.

Restauruesi i njohur shqiptar, Frederik Stamati ka qenë vazhdimisht në muzeun e Vienës, duke studiuar armët e Skënderbeut.

Ai poston foto me shpatën e heroit kombëtar në dorë, ndërsa sqaron se nga puna e tij studimore i ka mbetur edhe pak punë për të përfunduar studimin e tij më të fundit.

“Ne laboratorin e Muzeut te armeve ne Viene, gjate studimit te armeve te Skenderbeut. Me ka mbetur edhe pak pune. Edhe disa nga udhetimet qe kam ndermare, kane qene pikerisht ne kuader te kesaj teme”, shkruan Stamati. 

26733725_1569788906472691_7297303646688938271_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022395849227905
array(1) { ["section"]=> string(99) "shpata-e-skenderbeut-ne-muzeun-e-vienes-restauruesi-shqiptar-edhe-pak-pune-me-ka-mbetur-foto-106855" }