Shpenzimet për asistencën sociale, ku renditet Shqipëria në krahasim me vendet e Rajonit

Publikuar tek: ekonomi, më 13:49 26-04-2017 Shpenzimet për asistencën sociale, ku renditet Shqipëria në krahasim me vendet e Rajonit

Sipas të dhënave nga Banka Botërore, Shqipëria ka shpenzimet më ulëta në rajon për asistencën sociale në raport me Produktin e Brendshëm Bruto (PBB).

Sipas të dhënave krahasuese Bosnja është vendi me kuotën më të lartë të shpenzimeve për asistencë sociale, të cilat më 2016 arritën në 17.2% të Prodhimit të Brendshëm Bruto.

Serbia vjen e dyta në radhë për madhësinë  e shpenzimeve për asistencë sociale me 17.1% të PBB-së. Mali i ZI gjithashtu paguan 14.9%  të PBB-së dhe Maqedonia 14.8% . Shqipëria ka shpenzimet më të ulëta për pagesën e papunësisë me vetëm 10.1% PBB.

t.jpg

Të dhënat për shpenzimet buxhetore për asistencë sociale përfshijnë katër vitet e fundit.  Vendet e rajonit gjithashtu kanë shpenzime më të larta në raport me PBB-në edhe për arsim dhe shëndetësinë.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096759796142578
array(1) { ["section"]=> string(93) "shpenzimet-per-asistencen-sociale-ku-renditet-shqiperia-ne-krahasim-me-vendet-e-rajonit-76506" }