Shpërndahet parlamenti i Kanadasë, vendi në zgjedhje të parakohshme

Publikuar tek: bota, më 18:28 11-09-2019 Shpërndahet parlamenti i Kanadasë, vendi në zgjedhje të parakohshme Kryeministri Trudeau njofton shpërndarjen e parlamentit kanadez

Parlamenti kanadez u shpërnda ditën e sotme me kërkesë të kryeministrit Justin Trudeau.

Nga dita e sotme, vendi do të jetë në periudhë fushate elektorale për t’iu drejtuar zgjedhjeve të 21 tetorit.

Sipas parashkimeve. asnjëra prej partive të mëdha (Liberale dhe Konservatorët) nuk mund të fitojnë të vetëm zgjedhjet, teksa sigurojnë vetëm 30% të votave secila.

Vendi është i ndarë mes orientit drejt spektrit të majtë (politikave pro-rritjes së shpërdarjes së të ardhurave, zvogëlim të pabarazive etj) dhe rendjes drejt qendrës së djathtë. Truedau gëzon mbështetjen e kandidatit për president të SHBA-së Joe Biden.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.009213924407959
array(1) { ["section"]=> string(73) "shperndahet-parlamenti-i-kanadase-vendi-ne-zgjedhje-te-parakohshme-178108" }