Shpërndahet Parlamenti i Maqedonisë së Veriut, vendoset data e zgjedhjeve të parakohshme

Publikuar tek: rajon, më 18:53 16-02-2020 Shpërndahet Parlamenti i Maqedonisë së Veriut, vendoset data e zgjedhjeve të parakohshme Parlamenti i Maqedonise se Veriut

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut është shpërndarë ditën e sotme, ndërsa është caktuar edhe data e zgjedhjeve të parakoshme, të cilat do të mbahen në 12 prill.

Kuvendi votoi pro shpërndarjes së Parlamentit me 108 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim.

Zgjedhjet do të organizohen nga qeveria teknike, e cila do të jetë me mandat 100 ditor.

Ish kryeministri Zoran Zaev i kishte paralajmëruar zgjedhjet e parakoshme që në ditën kur Bashkimi Europian refuzoi hapjen e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut.

Kujtojmë se Maqedonia mbajti referendum për ndryshimin e emrit në Maqedonia e Veriut duke premtuar qytetarëve të vet se me ndryshimin e emrit, do vinte anëtarësimi në BE, gjë që në fakt nuk ka ndodhur.

Kjo u quajt një padrejtësi nga Zaev, e cili ka deklaruar se do të kandidojë përsëri për postin e kryeministrit.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0093669891357422
array(1) { ["section"]=> string(94) "shperndahet-parlamenti-i-maqedonise-se-veriut-vendoset-data-e-zgjedhjeve-te-parakohshme-195409" }