Shpërndahet parlamenti, Izraeli shkon në zgjedhje të parakohshme

Publikuar tek: bota, më 08:33 30-05-2019 Shpërndahet parlamenti, Izraeli shkon në zgjedhje të parakohshme

Izraeli pritet të zhvillojë zgjedhje të parakohshme në 17 shtator të këtij viti.

Ligjvënësit izraelitë votuan për shpërndarjen e Parlamentit pasi kryeministri Benjamin Netanyahu dështoi të formojë koalicionin qeveritar.

Netanyahu nuk mundi të arrijë marrëveshje për një koalicion të ri të krahut të djathtë, pas zgjedhjeve të muajit të kaluar.

Në qendër të ngërçit ishte një ligj ushtarak i rekrutimit që rregullonte përjashtimet për studentët ortodoksë hebrenj.

Është hera e parë në historinë e Izraelit që një kryeministër i emëruar dështon të formojë koalicionin.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011837005615234
array(1) { ["section"]=> string(70) "shperndahet-parlamenti-izraeli-shkon-ne-zgjedhje-te-parakohshme-166241" }