Shpërndanin diploma false, dërgohen për gjykim 6 persona

Publikuar tek: aktualitet, më 14:33 24-04-2015 Shpërndanin diploma false, dërgohen për gjykim 6 persona

Pas përfundimit të hetimeve, Prokuroria e Tiranës ka dërguar për gjykim 6 persona që dyshohet se shpërndanin diploma false të shkollës së mesme, kundrejt shumave të ndryshme.

Të akuzuarit janë Afete Koka dhe Gramoz Shehu, ish-punonjës pranë Universitetit Jopublik “Kristal” në Tiranë, Arbër Pelo, mësues në Fier, Aleksia Troka, sekretare në gjimnazin publik në Fier, Andrea Haxha, drejtor i një gjimnazi publik në Fier dhe Belita Zeqiri.

Sipas hetimeve të Prokurorisë, këta persona bashkëpunonin me njëri-tjetrin dhe kishin krijuar një grup që siguronte diploma gjimnazi false kundrejt shumave të ndryshme.

Sipas skemës, 3 prej personave nga Tirana, kontaktonin me personat në Fier të cilët i pajisnin klientët me diploma që vërtetonin mbarimin e shkollës së mesme me qëllim që më pas të regjistroheshin në universitetin privat.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Itali, goditet banda e trafikut të drogës, arrestohen 6 shqiptarë njëri prej tyre futbollist
Prokuroria apelon pafajësinë e Arben Frrokut, caktohet trupa gjyqësore »
Article Logic
Execution time: 0.012589931488037
array(1) { ["section"]=> string(60) "shperndanin-diploma-false-dergohen-per-gjykim-6-persona-9616" }