Shpërndarësi Renato Korra kapet me kokainë në shtëpi, Italianët do arrestojnë edhe 3 të tjerë

Publikuar tek: aktualitet, më 08:46 12-03-2015 Shpërndarësi Renato Korra kapet me kokainë në shtëpi,  Italianët do arrestojnë edhe 3 të tjerë Renato Korra

Renato Korrës, pjesë e grupit të drogës  që u kap në Itali, I janë bllokuar 80 mijë euro që i kishte mbledhur nga shpërndarja e drogës. 29-vjeçari ka jetuar në Formigine dhe sipas policisë ka furnizuar tregun e Modenës. Korra është pjesë e një organizate që importon drogë dhe e rishet  atë në Italinë veriore.

Operacioni  “Terri’’ nisi nga qyteti i Comos dhe në sajë të hetimit të kujdesshëm policia arriti të shpartallojë një organizatë e përbërë nga shqiptarët e specializuar në kontrabandën e sasive të mëdha të kokainës, heroinës dhe  marijuanës në Veri të Italisë. Grupi kishte hapur një "degë të biznesit’’ edhe në Itali.

Për Korrën, nga Como u lëshua masa e arrestit me burg dhe pas kësaj agjentët  kontrolluan shtëpinë duke gjetur 1400 euro, disa telefona, numrat në bllokun e adresarëve të të cilëve përkonin edhe me përgjimet gjatë hetimit. Veç kësaj Korrës iu gjetën 8 pako, 100 euroshe me kokainë të pastër, të paketuara në doza 2-gramëshe, jo të zakonshme në shitjen me pakicë. Në total iu sekuestruan 80 mijë euro, duke përfshirë drogën dhe paratë.

Pra, kjo është një rrëmbimi me 80 mijë euro, një shumë të barnave që nuk do të shkojnë për të furnizuar tregun tash vonë për fat të keq Modena.

Në Como janë duke u hetuar 11 persona, 9 prej të kanë marrë masat e sigurisë pas arrestit por 3 të tjerëve  ende nuk iu janë gjetur prova për arrest.

Në Como policia prangosi  5 meshkuj dhe 1 femër, Shpresa Rika, ku mes tyre ishte edhe Renato Korra. Lisandër Livadhi, Julian Lushaj, Amarildo Beqiri dhe Shpëtim Llozi janë të arrestuarit që akuzohen për rrjetin e drogës të ngritur në Como.

Banda ka importuar nga Shqipëria në Itali qindra kilogramë marijuanë dhe disa kile kokainë. Por anëtarët e bandës kanë rënë në pranga edhe vitin e kaluar ku iu kapën 167 Kilogramë marijuanë, 800 gramë kokainë dhe 50 mijë euro. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Protesta e PD/ Ministria e Arsimit: Mësimi nesër zhvillohet normalisht
Kapiteni i peshkarexhës italiane: Shkelja pa dashje ujrat, e kisha mendjen te gjuetia »
Article Logic
Execution time: 0.013756990432739
array(1) { ["section"]=> string(97) "shperndaresi-renato-korra-kapet-me-kokaine-ne-shtepi-italianet-do-arrestojne-edhe-3-te-tjere-5618" }