Shpërthen cisterna me benzinë në Nigeri, të paktën 23 viktima, përfshirë studentë

Publikuar tek: bota, më 17:08 23-09-2020 Shpërthen cisterna me benzinë në Nigeri, të paktën 23 viktima, përfshirë studentë Pamje nga shpërthimi

Të paktën 23 persona, përfshirë studentë, u vranë pas një shpërthimi të cisternës në shtetin Kogi, Nigeria qendrore të Mërkurën, tha policia lokale.

 

Idris Fika Ali, një komandant sektori i Korpusit Federal të Sigurisë Rrugore, i tha Xinhua përmes telefonit se viktimat janë djegur dhe nuk mund të identifikohen.

Incidenti ndodhi sot në mëngjes në zonën Felele të Kogi, përgjatë autostradës Lokoja-Abuja kur një cisternë e ngarkuar me benzinë ​​pësoi një defekt në frena, tha Ali.

shperthimi.jpg

Cisterna ra në rrugë dhe menjëherë shpërtheu, duke i vënë flakën dy motorroave, pesë makinave dhe tre biçikletave, tha zyrtari.

Të gjithë banorët e automjeteve dhe kalimtarët u prekën nga zjarri që përfshiu zonën.

 

 

Yahaya Bello, guvernatori i shtetit Kogi, tha në një deklaratë të Mërkurën se ishte shumë i trishtuar kur mësoi për "humbjen tragjike të jetëve, shumë automjete, prona dhe sende të tjera me vlerë" në zjarrin që erdhi nga shpërthimi i cisternës së karburantit.

Ai tha se kjo ishte një nga "tragjeditë më të mëdha që shteti ka parë në kohët e fundit", ndërsa u bëri thirrje studentëve të Politeknikut Shtetëror Kogi të qëndrojnë të qetë dhe paqësor, duke shtuar se ai bashkohet me momentin e tyre të pikëllimit për vdekjen e disa prej kolegëve të tyre në këtë katastrofë.

Mohammed Onogëu, një zëdhënës i guvernatorit, i tha Xinhua në telefon se guvernatori do t'i drejtohet mediave pas një vlerësimi të vendit të ngjarjes.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013775110244751
array(1) { ["section"]=> string(86) "shperthen-cisterna-me-benzine-ne-nigeri-te-pakten-23-viktima-perfshire-studente-221393" }