Shpërthen fuqishëm vullkani, evakuohen 100 mijë banorë në Indonezi

Publikuar tek: bota, më 17:28 28-11-2017 Shpërthen fuqishëm vullkani, evakuohen 100 mijë banorë në Indonezi

Rreth 100 mijë persona janë evakuar dhe aeroportet do të mbyllen të paktën për dy ditë në Bali të Indonezisë, pasi vullkani në malin Agung është gati për të shpërthyer.

Hiri vullkanik ka filluar të përhapet në atmosferë, pllakat masive të hirit të errët janë parë duke arritur deri në 3 km mbi majën e vullkanit, i cili filloi të shpërthente javën e kaluar, raporton BBC, shkruan newsbomb.al.

Zyrtarët ngritën alarmin, duke kështu pasur frikë nga një shpërthim i menjëhershëm.

Ndërsa, aeroportet janë mbyllur, për shkak se hiri vullkanik mund të dëmtojë motorët e avionëve si dhe mund të pengohet edhe shikimi i pilotëve.

 

_98961898_d30948fc-9d3a-464f-a7b6-b9a5f9d22b12.jpg

_98962129_students.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Frikë në Athinë, ndalohen 9 ekstremistë, po planifikonin sulme terroriste
Majku i Çmendur do lëshohet me një raketë me avull në atmosferë për të provuar se Toka është e sheshtë »
Article Logic
Execution time: 0.011641025543213
array(1) { ["section"]=> string(72) "shperthen-fuqishem-vullkani-evakuohen-100-mije-banore-ne-indonezi-101118" }