Shpërthen Salvini: Prania masive e emigrantëve muslimanë kontribon në përhapjen e antisemitizmit

Publikuar tek: bota, më 12:30 19-01-2020 Shpërthen Salvini: Prania masive e emigrantëve muslimanë kontribon në përhapjen e antisemitizmit Matteo Salvini

Nëse ai bëhet kryeministër, Matteo Salvini do ta njohë Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit.

Sekretari i LEGA u shpreh kështu në një intervistë sot për gazetën 'Israel Ha-Yom' në të cilën ai kërkoi që BE "të ndalojë" BDS, lëvizjen bojkotuese e Izraelit.

Lëvizja Boycott, Divestment, Sanctions (Bojkot, Shpronësim, Sanksione) punon për t'i dhënë fund mbështetjes ndërkombëtare për shtypjen e Izraelit ndaj palestinezëve dhe presionin e Izraelit për t'u pajtuar me ligjin ndërkombëtar.

Disa ditë pas konferencës së Senatit për antisemitizmin, Salvini përsëriti për gazetën e konsideruar  të afërt me kryeministrin Benyamin Netanyahu që LEGA nuk ka lidhje me organizatat politike, të tilla si CasaPound, Forza Nuova dhe Fiamma të përcaktuara nga gazetat "antisemitike".

"Ishte shumë e rëndësishme të theksohet, shtoi ai, se kjo lidhet me faktin se elementë të caktuar në botën akademike dhe në media janë mobilizuar kundër Izraelit dhe ato krijojnë urrejtje ndaj Izraelit për të justifikuar antisemitizmin".

"Tani, prania masive e emigrantëve nga vendet muslimane, kontribon në përhapjen e antisemitizmit edhe në Itali".

"Ka  një antisemitizëm të ekstremit të djathtë dhe të majtë. Ne mendojmë për Jeremy Corbyn ose aktivistë të krahut të majtë në Gjermani, të cilët nuk duan të jenë si nazistët dhe akoma e gjejnë veten duke bojkotuar produktet izraelite".

Kur u pyetën për marrëdhëniet e LEGA me "grupet politike antisemitike", Salvini u përgjigj se ai nuk ka asnjë lidhje me ato organizata.

"Në zgjedhje partitë si CasaPound, Forza Nuova dhe Fiamma qëndrojnë kundër nesh, kjo tregon se nuk kemi lidhje me ta ".

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071580410003662
array(1) { ["section"]=> string(102) "shperthen-salvini-prania-masive-e-emigranteve-muslimane-kontribon-ne-perhapjen-e-antisemitizmit-192496" }